Na Starych Powązkach znajduje się zabytkowy kościół św. Karola Boromeusza, zaprojektowany przez Dominika Merliniego pod koniec XVIII wieku. W kościele sprawowane są nabożeństwa pogrzebowe dla cmentarza na Starych Powązkach.
Blog o najpiękniejszych kościołach, świątyniach na terenie Polski, ale i nie tylko. Kościoły, katedry, klasztory, cerkwie, synagogi, meczety, kaplice, kapliczki.
poniedziałek, 12 października 2020
niedziela, 23 sierpnia 2020
Kościół św. Jakuba na warszawskim Tarchominie
Kościół świętego Jakuba Apostoła na warszawskim Tarchominie, który pochodzi z I połowy XVI wieku, to najstarszy oryginalny gotycki zabytek w obecnych granicach Warszawy. Nigdy nie został zniszczony. Jest to wybitny przykład gotyku mazowieckiego.
wtorek, 28 lipca 2020
Kościół seminaryjny w Warszawie - pierwsza fasada klasycystyczna
Kościół Wniebowzięcia NMP i św. Józefa Oblubieńca znajduje się przy Krakowskim Przedmieściu obok Pałacu Prezydenckiego w Warszawie. Zwyczajowo nazywany jest kościołem seminaryjnym lub pokarmelickim.
Został zbudowany w stylu barokowym na planie krzyża w latach 1661 - 1681 dla karmelitów bosych. W latach 1762 - 1780 jego fasada została przebudowana według projektu Efraima Szregera w stylu klasycyzmu. Główne wejście do kościoła zdobi kartusz z herbem Radziwiłłów (tzw. trąby radziwiłłowskie) przypominający o fundatorze fasady Karolu Stanisławie Radziwille, nazywanym "Panie Kochanku".
To była pierwsza kamienna fasada w stylu klasycystycznym w Warszawie, ale i w Rzeczypospolitej.
Klasztor karmelicki skasowano po powstaniu styczniowym, a zabudowania klasztorne i kościół przekazano na seminarium duchowne, które tu funkcjonuje do dnia dzisiejszego. Budynki na szczęście nie zostały zniszczone w czasie II wojny światowej.
Na kolejny poziomie fasady kościelnej umieszczone figury związane z zakonem karmelickim: św. Teresy z Avila oraz proroka Eliasza, a ponad nimi zamienione miejscami medaliony z ich popiersiami.
Na wyższej kondygnacji znajdują się grupy rzeźbiarskie, które symbolizują Miłość (od lewej) - matka z dzieciątkiem i para aniołków oraz Nadzieję jako kobieta z kotwicą i putto. Między nimi znajduje się symbol kościoła - papieskie insygnia.
Szczyt fasady wieńczy wielka miedziana kula z kielichem oraz złoconą hostią na pokonanym wężu - tworząc symbol Wiary. Mieszkańcy Warszawy nazywają ją "banią karmelicką" oraz utarło się powiedzenie: "spuchnąć jak karmelicka bania".
Kościół seminaryjny w Warszawie, Warszawa, kościół pokarmelicki w Warszawie, fasada klasycystyczna, kościół Wniebowzięcia NMP w Warszawie,
poniedziałek, 27 lipca 2020
Katedra z zamkiem w Kwidzynie
W Kwidzynie znajduje się unikalny zespół zamkowo-katedralny z XIV wieku. Konkatedra św. Jana Ewangelisty jest gotyckim kościołem z XIV wieku, konkatedrą diecezji elbląskiej i siedzibą kapituły kwidzyńskiej. Całość zespołu jest jednym z najbardziej okazałych zabytków architektury gotyckiej w Polsce z monumentalnym gdaniskiem.
Kwidzyn, katedra w Kwidzynie, zamek w Kwidzynie, zespół zamkowo-katedralny w Kwidzynie, zabytki w Kwidzynie, konkatedra św. Jana w Kwidzynie,
piątek, 24 lipca 2020
Kościół św. Mikołaja w Mikołowie - Borowa Wieś
Kościół św. Mikołaja to parafialny, zabytkowy drewniany kościół, znajdujący się w Borowej Wsi, dzielnicy Mikołowa w archidiecezji katowickiej.
Kościół datowany na XVII wiek został przeniesiony w latach 1937 - 39 z pobliskich Przyszowic.
Od zachodu znajduje się wieża, zbudowana ok. 1720 roku, na planie kwadratu, o konstrukcji słupowej, zakończona izbicą i nakryta cebulastym, barokowym hełmem z latarnią.
Wyposażenie kościoła w większości barokowe. Ołtarz główny wczesnobarokowy z obrazem św. Mikołaja.
Zdjęcia: Ireneusz Myśliwiec
Kościół datowany na XVII wiek został przeniesiony w latach 1937 - 39 z pobliskich Przyszowic.
Od zachodu znajduje się wieża, zbudowana ok. 1720 roku, na planie kwadratu, o konstrukcji słupowej, zakończona izbicą i nakryta cebulastym, barokowym hełmem z latarnią.
Wyposażenie kościoła w większości barokowe. Ołtarz główny wczesnobarokowy z obrazem św. Mikołaja.
Zdjęcia: Ireneusz Myśliwiec
Mikołów, Borowa Wieś, kościół w Borowej Wsi, zabytkowy kościół, zabytki Mikołowa, drewniany kościół Mikołów, kościół św. Mikołaja w Mikołowie,
czwartek, 23 lipca 2020
Kościół Wizytek w Warszawie - pomniki i epitafia (cz. IV)
W świątyni sióstr wizytek znajdują się liczne pomniki i epitafia.
Pod filarem znajduje się marmurowy pomnik Tadeusza Czackiego, polskiego działacza oświatowego i gospodarczego, organizatora Liceum Krzemienieckiego, dzieło znakomitego rzeźbiarza Oskara Sosnowskiego z 1856 roku.
Epitafium Jędrzeja Śniadeckiego, filozofa, lekarza, biologa, chemika, znanego ze sporu klasyków z romantykami, przedstawiony przez Mickiewicza w balladzie Romantyczność jako mędrzec ze "szkiełkiem i okiem". Tablica wykonana w brązie przez Piusa Welońskiego w 1898 roku.
Pomnik poety, krytyka literackiego i najwybitniejszego twórcy preromantyzmu Kazimierza Brodzińskiego ufundował jego uczeń Eustachy Marylski w 1863 roku, a wykonał Władysław Oleszczyński.
Przy wejściu znajduje się pomnik-epitafium ks. Jana Twardowskiego, poety i kapelana, w formie klęcznika z ostatnim jego wierszem, napisanym tuż przed śmiercią w szpitalu przy ul. Banacha oraz małą biedronką.
ZOBACZ JESZCZE!!!
> Kościół wizytek - ambona (cz. III) > https://kosciolypolski.blogspot.com/2020/07/koscio-wizytek-w-warszawie-ambona-cz-iii.html
> Kościół wizytek - wnętrze (cz. II) > https://kosciolypolski.blogspot.com/2020/07/koscio-wizytek-w-warszawie-wnetrze-cz-ii.html
> Kościół wizytek - fasada ( cz. I) > https://kosciolypolski.blogspot.com/2020/07/koscio-wizytek-w-warszawie-fasada-cz-i.html
kościół wizytek w Warszawie, ks. Jan Twardowski, pomnik Jana Twardowskiego, pomnik Tadeusza Czackiego, epitafia w kościele wizytek, Warszawa, wnętrze kościoła wizytek,
środa, 22 lipca 2020
Kościół kapucynów pw. Przemienienia Pańskiego w Warszawie - cz. I
Kościół Przemienienia Pańskiego nazywany zwyczajowo kościołem kapucynów, znajduje się przy ulicy Miodowej w Warszawie
Jan Paweł II pomodlił się w 1983 roku przy urnie z sercem króla Jana III Sobieskiego w Kaplicy Królewskiej.
Barokowy kościół jest projektu wybitnego architekta Tylmana z Gameren. Świątynia posiada skromną fasadę w porządku toskańskim, przyozdobioną herbem Sobieskich - Janiną.
Plany klasztoru w stylu baroku toskańskiego o formach typowych dla budownictwa kapucynów wykonał Augustyn Locci.
wtorek, 21 lipca 2020
Kościół Wizytek w Warszawie - ambona (cz. III)
Jednym z najbardziej charakterystycznych elementów wnętrza kościoła sióstr wizytek w Warszawie jest ambona w kształcie dzioba łodzi, wyposażona w maszt z żaglem, sieci i kotwicę (tzw. ambona łodziowa), która jest dziełem Jana Jerzego Plerscha.
kościół wizytek, wizytki, kościół sióstr wizytek, Krakowskie Przedmieście, warszawskie kościoły, ambona, Plersch, ambona łodziowa,
ZOBACZ JESZCZE!!!
> Kościół wizytek - pomniki i epitafia (cz. IV) > https://kosciolypolski.blogspot.com/2020/07/koscio-wizytek-w-warszawie-pomniki-i.html
> Kościół wizytek - wnętrze (cz. II) > https://kosciolypolski.blogspot.com/2020/07/koscio-wizytek-w-warszawie-wnetrze-cz-ii.html
poniedziałek, 20 lipca 2020
Katedra św. Stanisława i Wacława w Świdnicy
Katedra św. Stanisława bpa i św. Wacława Męczennika to gotycki kościół, pełniący funkcję parafialną, a od 25 marca 2004 stał się katedrą diecezji świdnickiej. Jest to jeden z największych kościołów Dolnego Śląska. Wieża o wysokości 103 metrów jest obecnie najwyższą na terenie całego Śląska i piątą co do wielkości w Polsce.
Kościół jest późnogotycką, orientowaną, trzynawową bazyliką z XIII wieku. Jest jedyną katedrą w Polsce bez stalli kapituły katedralnej.
Przy portalach znajdują się rzeźby wykonane z piaskowca: Matki Bożej z Dzieciątkiem, 12 Apostołów śpiących w Ogrojcu, a także patronów świątyni św. Stanisława i św. Wacława (1427)
Gotycki portal z figurą Matki Boskiej z Dzieciątkiem.
Świdnica, bazylika świdnicka, katedra świdnicka, kościół w Świdnicy, diecezja świdnicka, kościoły w Świdnicy, zabytki Świdnicy, gotycki kościół, katedra św. Stanisława i Wacława w Świdnicy,
niedziela, 19 lipca 2020
Kościół wizytek w Warszawie - wnętrze (cz. II)
Późnobarokowy kościół wizytek w Warszawie był wznoszony etapami: 1728-33 i 1754-62.
Srebrne plakiety na hebanowej nastawie ołtarzowej wykonali Mateusz Wallbaum i Herman Potthof.
Obraz Nawiedzenie NMP w głównym ołtarzu jest autorstwa Tadeusza Konicza.
Wewnątrz znajduje się delikatna dekoracja stiukowa o charakterze rokoko.
Kościół jest połączony z klasztorem sióstr wizytek.
sobota, 18 lipca 2020
Kościół Wizytek w Warszawie - fasada (cz. I)
Kościół wybudowany w stylu barokowym - jest dziełem Karola Baya oraz Jakub Fontana.
Przed kościołem znajduje się pomnik prymasa kardynała Wyszyńskiego, który często gościł w kościele wizytek.
Fasada kościoła jest jednym z najciekawszych elementów budowli.
Głowice kolumn są ozdobione motywami kwiatowymi.
Nad portalem znajduje się herb zakonu wizytek: serce przebite strzałami, zwieńczone krzyżem.
niedziela, 17 maja 2020
Dom św. Faustyny (dawna willa Lipszyców) w Ostrówku
Dom św. Faustyny to zabytkowa willa Lipszyców, znajdująca się w Ostrówku koło Wołomina, gdzie w latach 1924 - 25 żyła i pracowała Helena Kowalska, późniejsza siostra Faustyna, apostołka Bożego Miłosierdzia.
Dom św. Faustyny, Ostrówek, willa Lipszyców, siostra Faustyna Kowalska, dom św. Faustyny w Ostrówku,
niedziela, 19 kwietnia 2020
Niewierny Tomasz - św. Tomasz apostoł w sztuce
Św. Tomasz apostoł w sztuce. Często pojawiającym się motywem jest wątek niewiernego Tomasza, który dotyka palcami ran na ciele Zmartwychwstałego. W sztuce zachodniej atrybutami św. Tomasza są kątownica (to nawiązanie do jego legendarnej działalności jako budowniczego) oraz włócznia, którą go zabito.
Św. Tomasz apostoł, św. Tomasz w malarstwie, św. Tomasz w sztuce, niewierny Tomasz,
sobota, 11 kwietnia 2020
Zdjęcie Pana Jezusa z krzyża - Wielka Sobota
Wielka Sobota, zdjęcie z krzyża, Jezus Chrystus, męka Jezusa, Pieta, zdjęcie Jezusa z krzyża,
środa, 8 kwietnia 2020
wtorek, 7 kwietnia 2020
wtorek, 31 marca 2020
Klasztor kamedułów na Srebrnej Górze w Krakowie na Bielanach
Na Srebrnej Górze, na Bielanach w Krakowie znajduje się zabytkowy XVII - wieczny klasztor kamedułów i kościół Wniebowzięcia NMP, fundacji marszałka wielkiego Mikołaja Wolskiego.
Kraków, kameduli, Bielany, klasztor kamedułów, eremy kamedulskie, kościół kamedułów, klasztor na Bielanach, Srebrna Góra,
sobota, 28 marca 2020
Klasztor i kościół kapucynów w Łomży
Na tzw. Popowej Górze w Łomży znajduje się klasztor i kościół kapucynów pw. Matki Boskiej Bolesnej w stylu baroku toskańskiego, wybudowany w latach 1770-72.
Łomża, kapucyni w Łomży, kościół w Łomży, kościół kapucynów w Łomży, klasztor kapucynów w Łomży,
niedziela, 15 marca 2020
Lustro Twardowskiego w Węgrowie
W zakrystii bazyliki w Węgrowie przechowywane jest tajemnicze renesansowe lustro Twardowskiego, z którym związane są legendy o panu Twardowskim.
lustro Twardowskiego, Węgrów, kościół w Węgrowie, bazylika w Węgrowie, zwierciadło Twardowskiego, legenda o panu Twardowskim, pan Twardowski,
niedziela, 16 lutego 2020
Kościół św. Anny w Nikiszowcu (Katowice)
W 1927 roku na Nikiszowcu, w zabytkowej dzielnicy Katowic, ukończono budowę potężnego kościoła św. Anna w stylu neobarokowym.
Nikiszowiec, Katowice, kościół na Nikiszowcu, zabytki Katowic, kościół św. Anny, kościół św. Anny na Nikiszowcu,
wtorek, 21 stycznia 2020
Bazylika kolegiacka Zwiastowania NMP w Pułtusku
W Pułtusku znajduje się gotycka bazylika kolegiacka Zwiastowania NMP z XV wieku, która została przebudowana w stylu renesansowym w XVI wieku (kolebkowe sklepienie).
Pułtusk, kościół w Pułtusku, bazylika w Pułtusku, kolegiata w Pułtusku, zabytki Pułtuska,
Subskrybuj:
Posty (Atom)